Okul Kutusu Nedir?

Hakkımızda

Okul kutusu, bir öğretmenin bir gönüllüye ulaşıp, öğrencilerinin kışlık kıyafet ve okul ihtiyaçlarının karşılanması için yardım istemesi ile gelişen ve

yardıma muhtaç kesimlerdeki okullar ile yardım etmek isteyen gönüllülerin buluşturulduğu ücretsiz bir dayanışma platformudur.

Eğitim İhtiyaçları

Kitap, Kırtasiye, Spor, Teknoloji, Oyuncak... gibi İhtiyaçları talep edebilirsiniz.

Yaşam İhtiyaçları

Kıyafet, Ayakkabı, Kışlık, Temizlik Ürünleri... gibi yaşamsal ihtiyaçlar talep edebilirsiniz.

Siz de Başvurun

Çalışma Şeklimiz


Öğretmen

Bir öğretmen Okul Kutusuna ulaşır ve hangi okulda, kaç öğrencinin hangi giyim kuşam veya okul malzemelerine ihtiyaç olduğunu bildirir. Okul Kutusu, bu ihtiyaç listesini web sitesinde yayınlar ve sosyal medya üzerinden kitlelere ulaşmasını sağlar.

Gönüllü

İhtiyaç listelerine ulaşan siz gönüllülerimiz, listeye göre yeni ve/veya sağlam ikinci el malzemeler ile imkânlarınız doğrultusunda gönüllü olarak bir “okul kutusu” hazırlayıp, okulun adresine kargolar ve o sınıfın ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olursunuz.

Okul Kutusu

Öğretmenler ve Gönüllüler olarak, gönderilen/alınan paketin içerik listesini bizlere de bildirerek, ihtiyaç listelerimizi güncel tutmamıza yardımcı olabilir ve projemizin daha optimal yürümesi için bizlerle koordineli çalışabilirsiniz.

Neden Okul Kutusu?

Çünkü Okul kutusu, hiçbir çıkar gözetmeden ve ara kurum/dernek devreye sokmadan, ihtiyaç sahiplerinin yardımseverler ile sosyal medya aracılığı ile samimi bir ortamda direkt buluşmasını sağlar. Kurumsallaşmış birçok dernek ve kuruluş mevcut olmasına rağmen, özellikle kırsal kesimden genç öğretmen arkadaşlarımızın zaman zaman sosyal medya üzerinden yaptıkları yardım çağırılarını hepimiz okuyoruz. Amacımız, dernek ve kurumların eksik kaldığı bu yerlerde yapılan bu tür çağrıları bir çatı altında toplayıp daha sistematik bir şekilde duyurarak ihtiyaçların bir an önce karşılanmasını sağlamak.

Çünkü Okul Kutusu´nun sunduğu şeffaf sistem sayesinde bağış yapacak olan yardımseverler, yaptıkları yardımları kendileri kargolayacakları için, yardımın gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştığından emin olacakları gibi, ihtiyaçların da ilk elden bildirilmesinden dolayı, gerçekten anlık, önemli ve gerekli olan ihtiyaçları direkt gidermenin huzurunu ve mutluluğunu yaşarlar.

Çünkü Okul Kutusu, aracısız bir inisiyatif olduğundan “bağışıma ne oldu?”, “acaba yolladıklarım kimlerin eline geçti?” gibi sorular cevapsız kalmaz. Dilerseniz, paketlerinize iletişim bilgilerinizi iliştirerek, direkt destek bekleyen öğretmenle iletişime geçerek yardımınızı devamlı hale getirebilirsiniz.

Çünkü hepimizin evinde artık kullanmadığımız okul çantaları, kalemler, çocuklarımızın çok çabuk büyüdükleri için eskitemeden kaldırdığımız kıyafetler veya çocukken okuduğumuz ve “bu kitabı her çocuk okumalı” dediğimiz eşyalar mevcut ve aslında ülkenin bir yerinde bunlara çok ihtiyacı olan çocuklar var. Okul Kutusu sayesinde, mevcut olan malzemelerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.

Çünkü Okul Kutusu sayesinde maddi imkânlarınız çerçevesinde ufak da olsa bir öğrenciye, bir sınıfa veya bir okula yardım edebilir, ülkemizin ve dünyanın geleceği olan çocuklarımızın eğitimlerine ufak da olsa bir katkıda bulunabilirsiniz.

Her türlü soru, öneri ve başvurularınız için: iletisim@okulkutusu.org